phone

Zavolajte nám
+421 948 843 371

mail

Napíšte nám
obchod@rovelle.sk

adress

Navštívte nás
Železničná 320, 900 41 Rovinka

Čistenie, brúsenie a úprava travertínovej dlažby


Čo je travertínová dlažba?

Travertín je druh prírodného kameňa, ktorý sa používa najmä v podobe dlažieb, obkladov, chodníkov, terás a ďalších vonkajších, ale aj vnútorných povrchov.

Vytvára sa sedimentáciou karbonátov v podzemných jaskyniach a dutinách, kde cez vápencové horniny prechádza voda a rozpúšťa ich. Tento proces vytvára travertínové kryštály, ktoré sa neskôr zoskupujú, vďaka čomu tvoria jednotlivé bloky alebo dlaždice už hotového travertínu.

Travertínová dlažba má zvyčajne svetlú farbu a jemnú, mäkkú textúru. Každá kamenná dlaždica má unikátny charakter a textúru, čo z nej robí ideálny materiál pre architektov a dizajnérov. Vyníma sa tiež vynikajúcimi vlastnosťami ako je odolnosť a trvanlivosť, čo z neho ho robí skvelý podlahový kameň alebo materiál vhodný pre vonkajšie prostredie.

Vďaka svojej prirodzenej protišmykovosti a estetickému vzhľadu, je travertínová dlažba populárnou voľbou pri výstavbe alebo renovácii domov, či budov.


Čistenie a údržba travertínovej dlažby

Ako čistenie, tak i celková údržba nepredstavuje zložitý proces. Ako pri každej kvalitnej podlahe si vyžaduje pravidelnosť a profesionálny prístup. Na čistenie postačí použiť jemnú mydlovú vodu alebo špeciálny čistiaci prostriedok určený na údržbu travertínovej dlažby, ktorý zabraňuje poškodeniu alebo zmene povrchu. Dôležité je dôkladne opláchnutie a utretie podlahy od všetkých čistiacich látok a čistiacich prostriedkov, aby po nich na povrchu nezostali žiadne stopy.

Vysoko zdôrazňujeme, že používanie akýchkoľvek kyslých a agresívnych čistiacich prostriedkov je v prípade travertínu zakázané! A to pre mimoriadne vysoké riziko poškodenia povrchu, textúry, či celkového stavu travertínu.


Brúsenie travertínovej dlažby

Ak sa na dlažbe vytvoria škvrny alebo škrabance, jediný spôsob, akým ich z povrchu možno odstrániť je brúsenie. Brúsne práce realizujeme kvalitnou technikou a brúsnymi padmi, resp. kotúčmi, s ktorými zbrúsime a odstránime všetky druhy zašpinenia, poškodenia, či nerovnosti. Praktizujeme metódu viacnásobného brúsenia, čo je prirodzený a ekologický spôsob vyrovnávania povrchov a odstraňovania nečistôt z kamenných povrchov.

Po brúsení pristupujeme k lešteniu travertínu rovnakou ekologickou metódou viacnásobného leštenia. Leštenie odstráni všetky stopy po brúsení a podlahu zanechá krásne hladkú a lesklú, presne takú, ako keď bola čisto nová. Ak by ste chceli dosiahnuť ešte lesklejší a atraktívnejší vzhľad podlahy leštiť za pomoci leštiacej pasty.


Ochrana travertínovej dlažby - impregnácia

Ak chceme zabrániť poškodeniu travertínovej dlažby, najvhodnejšou voľbou je impregnácia, ktorá slúži ako ochrana povrchu pred vonkajšími vplyvmi. Impregnácia zabraňuje absorpcii nečistôt a tekutín priamo do štruktúry a pórov kameňa, chráni ho pred fľakmi, škvrnami, odermi, škrabancami a iným mechanickým poškodením, či poškodeniami viažúcimi sa k pravidelnému používaniu.


Údržba travertínu

Je dôležité dodržiavať správne postupy pri čistení a starostlivosti o travertínové dlažby. Len vďaka ním dosiahnete zachovanie krásy, lesku a dlhú životnosť. Nutnosťou je používanie čistiacich prostriedkov, špeciálne určených pre travertín a travertínové povrchy. V prípade, že zanedbáte používanie správnych čistiacich prostriedkov, môže dôjsť k poškodeniu povrchu, a to v podobe odstránenia vrchnej ochrannej vrstvy, strate lesku, či zmeny štruktúry povrchu.


Výhody travertínovej dlažby

Jeden z najväčších lákadiel je estetický vzhľad travertínu. Tým, že sa jedná o prírodný kameň, disponuje prirodzenou krásou, jedinečnosťou a nezameniteľným unikátnym charakterom, ktorý dodáva priestoru osobitý vzhľad.

Príjemným benefitom je trvácnosť travertínu. Travertínový kameň je tvrdý a odolný, vďaka čomu dokáže vydržať skutočne dlhé roky. Samozrejme pod podmienkou poctivého pravidelného a správneho čistenia a dostatočnej starostlivosti. S tvrdosťou sa spája prirodzene vysoká odolnosť voči poškodeniu povrchu, ktorú možno ešte umocniť a poistiť náterom ochrannej impregnácie.

Medzi prirodzené vlastnosti kameňa travertínu patrí nešmykľavosť, ktorá robí podlahu bezpečnú pre chôdzu aj v mokrých podmienkach. Prirodzená protišmykovosť umožňuje zvoliť si travertín aj ako podlahu do externých priestorov.


Nevýhody travertínovej dlažby

Za nevýhodu možno považovať pórovitú štruktúru travertínu. Vďaka nej môže dôjsť k nežiadúcej absorpcii tekutín, olejov alebo farieb, ktoré neskôr spôsobujú na podlahe škvrny, a tým poškodenie.

Travertínová dlažba si vyžaduje pravidelnú údržbu a čistenie, aby bolo možné zachovať vzhľad a trvácnosť v plnom rozsahu. Nie je preto vhodná pre zaneprázdnených ľudí alebo ľudí, ktorí už vopred vedia, že nie sú ochotní venovať dlažbe požadovanú pozornosť a dopriať potrebnú starostlivosť.

Travertínový kameň je veľmi citlivý na kyseliny a silné chemikálie. Tie môžu povrch nezvratne poškodiť. Preto dôrazne upozorňujeme, že pri travertínových povrchoch nie je možné používanie hocijakých čistiacich látok! Na čistenie je nutné použiť výhradne špeciálne čistiace prostriedky.


Prevažujú výhody

Z komplexného hľadiska je travertínová dlažba v skutku krásnym a jedinečným materiálom, s prirodzene dlhou životnosťou, čo je z praktického hľadiska veľkým benefitom. Samotný výber podlahy závisí od preferencií a potrieb jednotlivca, no ako pred každou kúpou, i pri travertíne je dôležité zvážiť všetky faktory. Nemôže sa stať, že niekto bude mať rovnakú textúru dlažieb, pretože každý kúsok má originálny a osobitý charakter, ktorý sa neopakuje.

Je dôležité mať na pamäti, že voľba travertínu so sebou prináša záväzky, akými sú pravidelné čistenie a údržba, aby sa zachovala jeho plná krása a životnosť. V opačnom prípade môžete mať s podlahou zbytočné starosti v podobe renovácie, úpravy a brúsenia.


Obráťte sa na nás!

Ak plánujete realizáciu profesionálneho čistenia, úpravy, renovácie alebo brúsenia podlahy z travertínu, vďaka našim dlhoročným skúsenostiam a najmodernejšej technike vám zaručujeme perfektné výsledky, a to pri všetkých typoch kamenných podláh.

V prípade záujmu o kvalitné komplexné služby v oblasti starostlivosti o travertín, travertínové podlahy, dražby, dlaždice alebo obklady, neváhajte kontaktovať našich obchodných zástupcov, ktorí pre vás vypracujú nezáväznú bezplatnú a plne personalizovanú cenovú ponuku s ohľadom na vaše potreby a požiadavky.

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec
Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo
Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,
Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice
Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa
Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice
Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou
Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou
Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie