phone

Zavolajte nám
+421 948 843 371

mail

Napíšte nám
obchod@rovelle.sk

adress

Navštívte nás
Železničná 320, 900 41 Rovinka

EKOLOGICKÉ ČISTENIE A OTRYSKÁVANIE POVRCHOV SUCHÝM ĽADOM


Ekologická, rýchla, šetrná, neabrazívna, inovatívna, pokroková a univerzálna!
Taká je metóda v profesionálnom čistení – tryskanie suchým ľadom
Kde nájde uplatnenie?

Čistenie suchým ľadom je mimoriadne účinná metóda v odstraňovaní špiny, usadenín a znečistenia rôzneho druhu.

Pre svoje prednosti sa využíva najmä v priemyselnej a výrobnej sfére, kde je nutné zachovať maximálnu hygienu.

Bežne sa používa i na miestach, kde nie je akceptovaná prašnosť, vlhkosť alebo iné druhotné znečistenie. Rovnako tak na miestach, kde nie je možné siahnuť po čistení vodou alebo abrazívnym médiom.

Hĺbkové čistenie bez obmedzení, demontáže alebo odstávky

Vďaka mobilnosti, flexibilite a rýchlosti prác vieme zasahovať bez realizácie zložitých demontáži, stroje jednoducho vyčistíme v kompletnom stave a dostaneme sa všade!

Spoľahlivo naplníme všetky nároky na vyčistenie hladkých, členitých i pórovitých povrchov. Plne vyčistíme i zložité, ťažko dostupné, nepravidelné a geometrické tvary predmetov ako sú napríklad gumové, plastové a kovové formy.

Nie je nutné ani vykonať odstávku výroby. Čistíme za plnej prevádzky, pretože rýchlosť prác nám to dovoľuje. Spravidla stroj, či iný priestor vyčistíme veľmi rýchlo a jeho opätovná prevádzka je možná prakticky ihneď. Nevzniknú vám tak žiadne časové prestoje, ani strata na zisku.

Čistenie so sebou neprináša ani rozsiahle prípravy priestorov pre prácami ako napríklad zakrývanie strojov fóliami alebo plachtami.

Čo je vlastne suchý ľad?

V preklade sa jedná o oxid uhličitý v pevnom skupenstve, zmrazený na teplotu -79 °C, stlačený do tvaru peniet. Suchý ľad predstavuje zmrazený variant oxidu uhličitého, ktorý sa používa napríklad na chladenie a skladovanie potravín, liekov a iných citlivých materiálov. Je úplne bez chuti a zápachu, je netoxický, nehorľavý, bez mikróbov a baktérii, navyše plne ekologický, pretože neobsahuje nič okrem oxidu uhličitého, ktorý je pre prírodu vlastná zložka.

Pre svoje zloženie má širokospektrálne využitie, nekontaminuje prírodu, životné prostredie, ani negatívne nevplýva na zdravie ľudí a zvierat. Vďaka týmto ekologickým faktorom je použiteľný aj pri čistení priamo v prírode.

Pri čistení nie je využívaná žiadna chemikália, umelá, či chemická látka, ktorá by pôsobila toxicky, agresívne alebo kontaminovala prostredie.

Proces čistenia suchým ľadom

Celé čistenie prebieha neabrazívne, pričom spočíva vo využívaní troch dôležitých faktorov: kinetickej energie, tepelného šoku a sublimácie.

Počas čistenia je využívaný silný tlak produkovaný vysokotlakovou technikou a samotný suchý ľad.

Princíp čistenia spočíva vo využívaní cca 3 mm peliet suchého ľadu, ktoré po dopade na čistený povrch zmenia skupenstvo z pevného na plynné a rozplynú sa do ovzdušia v podobe oxidu uhličitého.

Znečistenie sa po kontakte so suchým ľadom prudko ochladí, zamrzne a odpadne voľne do priestoru.

Zásah je šetrný, nijakým spôsobom nepoznačí, nezničí ani neznehodnotí čistený povrch a jeho prípadnú štruktúru. Naopak, povrch ostane kompletne vyčistený od farieb, mastnôt, korózie, lakov, obhorenín a iných viac, či menej zložitých znečistení.

Neostáva po ňom ani druhotné, resp. sekundárne znečistenie, ktoré vzniká napríklad pri pieskovaní.

Povrchy vhodné na čistenie suchým ľadom
 • betónové
 • kamenné
 • tehlové
 • dláždené
 • kovové
 • plastové
 • drevené
 • sklenené
 • textilné

Znečistenie, ktoré suchý ľad odstráni
 • rozliate tekutiny, mastnoty, oleje, mazivá, tuky, emulzie, ropné látky
 • farby, laky, maľovky, nátery, nástreky
 • hrdza, korózia, vodný kameň, sadze, obhoreniny
 • holubí trus, machy, riasy, lišajníky
 • plesne, hubyBez odpadu

Vďaka absencii abrazívneho média, vody, či podobnej čistiacej látky je služba bez druhotného odpadu. Počas čistenia tak nedochádza k vzniku prašnosti, nevzniká sekundárne znečistenie, ani iný odpad.

Čistenie je ekologické, čo znamená, že nevyužívame žiadne chemické a umelé látky, ktoré by znečisťovali prostredie.

Pri benefitoch nekončíme!

Vedeli ste, že suchý ľad vie dosiahnúť inhibáciu?

Inhibácia je v preklade zastavenie rastu a šírenia plesní, húb, baktérii, spór, či iné mikroorganizmy, ktoré spôsobujú kontamináciu prostredia. V mnohá prípadoch tento benefit určite oceníte!


Kde čistíme suchým ľadom?
 • - priemysel: automobilový, potravinársky, chemický, energetický, elektrotechnický, kovospracujúci, textilný, petrochemický, farmaceutický, gumárenský, sklársky, celuózno-papierenský priemysel, polygrafický, lodný
 • - doprava
 • - stavebníctvo
 • - domácnosti: čistenie po požiaroch a zatopení
 • - komunálna sféra
 • - verejná správa: štátna správa a samospráva
 • - kultúra: historické pamiatky, staré stavby a budovy, skanzeny, pamätné domy, múzeá ľudovej architektúry, mlyny, hrady, zámky, kaštiele, kúrie, remeselné a zemianske domy

Čistenie suchým ľadom v elektrotechnickom priemysle

V elektrotechnickom priemysle sa nachádza množstvo jemných, tenkých a citlivých častí, ktoré sú navyše pod prúdom, ako napríklad rôzne vedenia, rozvody, motory, rozvádzače, apod.

Výrobné zariadenia a stroje neustále podliehajú znečisteniu a treba ich udržiavať, či pravidelne kompletne čistiť, aby sa predišlo rýchlemu opotrebovaniu, zabezpečila sa dlhšia životnosť a v neposlednom rade zlepšila efektivita produkcie.

Prevádzkové náklady sa pravidelným čistením preukázateľne znižujú, čo šetrí nemalé finančné prostriedky.

Veľký problém v elektrotechnickom priemysle predstavuje fakt, že použitie vody, abrazíva alebo chemických látok nepripadá do úvahy. Ručné a manuálne čistenie je zdĺhavé a namáhave, pričom ani z ďaleka nedosiahne perfektné výsledky. Jedinou možnosťou je čistenie za pomoci tryskania suchého ľadu, ktorý odstraňuje znečistenie neabrazívne, šetrne a bez poškodenia i z najjemnejších komponentov.

Je ideálnou technológiou na čistenie aj v strojárenskom, chemickom, automobilovom, potravinárskom, farmaceutickom, celuózno-papierenskom, drevospracujúcom priemysle, na čistenie kovových konštrukcii, lisov, tlačiarní, valcov, apod.

Čistenie suchým ľadom v ropnom, plynárenskom a energetickom priemysle

Našim cieľom je ekologicky čistiť v čo najširšej sfére priemyslu, výroby, či služieb, pričom industriálna sféra je jednou z našich hlavných cieľov.

Ekologickú metódu čistenia suchým ľadom úspešne realizujeme pre potreby jednorazovej i pravidelnej údržby ropného, plynárenského, energetického, zásobovacieho a petrochemického priemyslu.

Jedná sa o zložitú sféru, kde je nutné pristupovať maximálne odborne. Máme bohaté skúsenosti s realizáciou rôznych služieb v tejto sfére, preto vieme zaručiť úspešné výsledky od ľahkých, až po ťažké, silné a zložité znečistenia rôzneho druhu.

Čistíme napríklad parogenerátory s rekuperáciou tepla (HRSG – heat recovery steam generators). Zasahujeme v zložitých a náročných prípadoch, kedy suchým ľadom čistíme veľké turbíny od mastnoty, olejov, mazív, ropných zvyškov a ostatnej špiny.

Metóda šetrne vyčistí aj elektrické komponenty bez poškodenia alebo zničenia. Rovnako úspešní sme pri zásahoch v motorových častiach, rozvodoch, komínoch, peciach, potrubiach, apod.

Odstraňujeme všetky typy usadenín a špiny z členitých tvarov rebrovaných potrubí za účelom zvýšiť účinnosť a výkonnosť.

Máme preukázateľné výsledky, že pravidelné čistenie skutočne zabezpečuje návratnosť v podobe stabilne vysokého výkonu, nízkej opotrebovanosti a predĺženej životnosti.

K našim zákazníkom sa snažíme byť maximálne féroví, preto cenu za čistenie suchým ľadom určujeme individuálne po obhliadke priestorov, s ohľadom na konkrétny prípad. Výsledná suma sa líši od veľkosti plochy, rozsahu a charakteru znečistenia, či prístupu.

Neváhajte kontaktovať našich obchodných zástupcov, ktorí vám na základe obhliadky vypracujú bezplatnú nezáväznú cenovú ponuku priamo na váš prípad

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec
Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo
Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,
Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice
Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa
Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice
Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou
Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou
Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie