phone

Zavolajte nám
+421 948 843 371

mail

Napíšte nám
obchod@rovelle.sk

adress

Navštívte nás
Železničná 320, 900 41 Rovinka

AKO PREDĹŽIŤ ŽIVOTNOSŤ FV A SOLÁRNYCH PANELOV?

Solárne a fotovoltaické panely sú skvelým spôsobom, akým získať čistú zelenú energiu.

Obnoviteľné zdroje sú v súčasnosti top téma, preto by ste k solárnym panelom a fotovoltaickým zariadeniam nemali pristupovať ľahostajne.

Vezmite si napríklad také autá. Pravidelne čistené a servisované funguje spoľahlivejšie a aj jeho životnosť sa predlžuje. Ani solárne a fotovoltaické panely nie sú o nič iné. Bez pravidelného udržiavania nebudú fungovať ani zďaleka efektívne a spoľahlivo.

Pomôžeme vám ich udržať v maximálnej čistote!

Solárne panely a zariadenia udržiavame v top kondícii prostredníctvom pravidelného hĺbkového čistenia vysokotlakovou technikou. Pravidelné čistenie zabezpečuje optimálne fungovanie, bez akýchkoľvek bezpečnostných rizík, pričom spoľahlivo zabezpečujú pravidelnú dodávku a produkciu elektrickej energie s maximálnou efektivitou.

Štúdia podporujú význam pravidelnej starostlivosti o solárne systémy. Vedecky bolo dokázané, že tie solárne a fotovoltaické zariadenia, ktoré sú pravidelne udržiavané fungujú o 3,5 % efektívnejšie. Naopak v prípade zlej, nepravidelnej alebo žiadnej údržby panely strácajú až 30 % z produkcie. Dôkladná pravidelná starostlivosť má skutočne veľký význam. Má preukázateľný pozitívny vplyv na funkčnosť solárnych zariadení, a tým aj priaznivý dopad na vaše financie.

Funkčnosť a životnosť solárnych zariadení ohrozuje množstvo vonkajších vplyvov

Pravidelná údržba panelov je nevyhnutná!

Usadzovanie prachu a nánosov negatívne ovplyvňuje výkonnosť, či celkovú produkciu solárnych zariadení. Frekvencia čistenia panelov je individuálna a podlieha najmä lokalite, ktorej sa nachádzajú. Je však nespochybniteľné, že čistotu, výkonnosť a produkciu elektrickej energie ovplyvňuje množstvo exogénnych faktorov.

Prach ako najväčší znečisťovateľ

Azda najväčším, najčastejším a najnebezpečnejším znečisťovateľom je prach. Jeho hromadenie zásade vplýva na funkčnosť zariadení. Uvádza sa, že nahromadený prach dokáže znížiť účinnosť solárnych systémov až o 5 %.

Vážnosť a rozsah prašnosti a následného usadzovania znečistenia určuje najmä poloha a okolité prostredie.

Solárne systémy inštalované v prašných oblastiach, ako je napríklad blízkosť cestných komunikácii, poľnohospodárskej pôdy, hospodárskych družstiev alebo pri stavebnej činnosti si vyžadujú častejšiu a dôkladnejšiu údržbu. Práve špina na solárnych paneloch z týchto oblastí môže mať nepriaznivý vplyv na výrobu elektrickej energie. Solárne panely v oblastiach so zvýšenou alebo vysokou prašnosťou majú zníženú účinnosť až približne o 40 %.

Počasie v pozícii znečisťovateľa

Čelíme mu každý deň a mení sa pravidelne v závislosti od aktuálneho ročného obdobia. Počasie so sebou prináša rôzne hrozby znečistenia pre solárne a fotovoltaické zariadenia.

Dážď, sneh, vietor, rosa, slnečné žiarenie, mráz, krúpy, všetky tieto faktory poznačujú povrchy i materiál solárnych zariadení. Zanechávajú negatívne stopy, ktoré postupne vytvárajú nánosy, ktoré sa na povrchoch usádzajú. Bez riadneho zásahu skôr, či neskôr zaznamenáte pokles produkcie elektrickej energie.

Počasie a striedanie ročných období spôsobuje výskyt listov, peľu, vetvičiek, semien, hliny, piesku a iných drobných znečistení, ktoré blokujú slnečné svetlo, a tým ovplyvňujú ich účinnosť zariadení.

Vtáčí trus ako nepriateľ solárnych zariadení

Stromy nachádzajúce sa v blízkosti panelov zapríčiňujú znečistenie v podobe opadaného lístia a konárov, no priťahujú tiež vtáky, ktoré produkujú nebezpečné znečistenie – vtáčí trus. Paradoxom je, že vtáčí trus môže ovplyvniť výkon panelov ešte vo väčšej miere ako nánosy prachu.

Pokiaľ trus pokryje časť alebo celý solárny panel fotovoltaického systému s reťazovým invertorom, môže dôjsť k minimálnej alebo žiadnej produkcii elektrickej energie. V prípade postihnutého fotovoltaického systému s mikroinvertorom môže dôjsť k obmedzeniu alebo zastaveniu tvorby elektrickej energie.

Pri pravidelnom probléme s vtáčím trusom odporúčame minimálne ročné, najlepšie polročné čistenie panelov.

Uhol inštalácie solárnych a fotovoltaických zariadení ako kľúčový faktor znečisťovania

Napadlo by vás, že i samotný uhol inštalácie solárnych zariadení má dopad na produkciu elektrickej energie a mieru znečisťovania?

Aby solárne a fotovoltaické panely mali čo najlepší výkon je potrebné zohľadniť uhol, resp. sklon, v ktorom budú umiestnené.

Napríklad ploché polia si vyžadujú viac údržby z dôvodu hromadenia vody, ktorá ihneď po odparení zanecháva bahnité a minerálne zvyšky. Na rovných poliach je tiež väčší výskyt a riziko prachu a rôznych naviatín.

Prečo voliť výhradne profesionálne čistenie?

Väčšina majiteľov rodinných domov a budov uprednostňuje údržbu solárnych a fotovoltaických panelov spôsobom "urobím si sám". Pokiaľ necháte čistenie vo vlastných rukách, prípadne si zavoláte kamarátov nezabúdajte, že čistiace práce si vyžadujú množstvo bezpečnostných pravidiel.

Chápeme, že mnoho majiteľov domov vlastniacich solárne a fotovoltaické panely majú na tieto práce obmedzený rozpočet, no nič sa nevyrovná profesionálnemu čisteniu. Čistenie panelov nie je ani zďaleka také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Profesionálne služby čistenia solárnych panelov poskytujú kvalitu a dodržiavanie bezpečnostných protokolov.

Obráťte sa na nás!

K našim zákazníkom sa snažíme byť maximálne féroví, preto cenu za čistenie a umývanie solárnych a fotovoltaických zariadení posudzujeme individuálne s ohľadom na konkrétny prípad. Výsledná suma sa líši od veľkosti plochy, rozsahu znečistenia, dĺžky prác alebo prístupu k ploche.

Naši špecialisti zabezpečia, aby boli vaše solárne a fotovoltaické panely čisté, a fungovali správne a bez problémov počas dlhej doby.

Neváhajte kontaktovať našich obchodných zástupcov, ktorí vám na základe obhliadky vypracujú bezplatnú nezáväznú cenovú ponuku priamo pre Vás

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec
Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo
Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,
Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice
Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa
Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice
Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou
Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou
Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie